Справа № 2а-2347-09
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 травня 2010 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого: Грабового П.С.
суддів: Мельник І.О.,Чепурного В.П.
при секретарі: Спаховій Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси адміністративну справу за позовом територіальної громади Соснівського району м. Черкаси, Соснівської районної ради м. Черкаси до Черкаської міської ради, третя особа: Придніпровська районна рада м. Черкаси про визнання протиправним та скасування рішення Черкаської міської ради від 19.11.2009 року № 5-226 «Про неутворення районних у місті Черкаси рад», -
В С ТАНО ВИВ:
Територіальна громада Соснівського району м. Черкаси, Соснівська районна рада м. Черкаси звернулися до суду з адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування рішення Черкаської міської ради від 19.11.2009 року № 5-226 «Про неутворення районних у місті Черкаси рад».
Позивачі вважають рішення відповідача незаконним, таким що суперечить Конституції України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», порушує конституційні права територіальної громади на місцеве самоврядування. В судовому засіданні представники позивачів позов підтримали, просили задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні. Зазначив, що оспорюване рішення є законним та таким, що жодним чином не порушує права територіальної громади Соснівського району м. Черкаси та Соснівської районної ради м. Черкаси.
Представник третьої особи позов підтримав та пояснив, що при вирішенні даного спору необхідно врахувати висновки судових інстанцій зроблені під час розгляду аналогічної справи про визнання недійсним рішення Черкаської міської ради від 12.07.2005 року № 8-436 «Про неутворення районних (Соснівської та Придінпровської) у м. Черкаси рад», оскільки відповідно до ч. 2 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи.
Заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Указом Президії Верховної Ради УРСР від 22.12.1973 року у м. Черкаси були утворені два райони Соснівський та Придніпровський. На виконання даного указу 13.01.1974 року відбулися вибори до районних рад у м. Черкаси.
19.11.2009 року Черкаська міська рада прийняла рішення № 5-226 «Про неутворення районних у місті Черкаси рад». Вказаним рішенням було вирішено не утворювати районні у місті Черкаси ради після закінчення терміну повноважень Соснівської та Придніпровської районних у місті рад пятого скликання та доручено міському голові у двомісячний строк з дати прийняття вказаного рішення внести на розгляд міської ради проект рішення про створення районних у місті Черкаси адміністрацій.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 Конституції України систему адміністративно-територіального устрою України складають: Автономна Республіка Крим, області, райони, міста, райони в містах, селища і села.
Абзацом 3 пункту 8 «Перехідних положень» Конституції України, абз. 2 п. 2 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що районні в містах ради та голови цих рад після набуття чинності цією Конституцією здійснюють свої повноваження відповідно до закону. Обрання нового складу цих рад проводиться в порядку, що передбачається цим та іншими законами.
Частиною 2 ст. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що у містах з районним поділом за рішенням територіальної громади міста або міської ради відповідно до цього Закону можуть утворюватися районні в місті ради. Районні в містах ради утворюють свої виконавчі органи та обирають голову ради, який одночасно є і головою її виконавчого комітету. Відповідно до абз. 3 п. 2 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення про проведення референдумів територіальних громад міст з районним поділом щодо утворення (неутворення) районних у містах рад відповідно до статті 5 цього Закону приймаються на вимогу не менш як однієї десятої членів цих громад або половини від загального складу депутатів відповідних міських рад. Рішення міських рад з цього питання приймаються з урахуванням думки районних у містах рад та членів територіальних громад цих міст. Рішення територіальних громад міст з районним поділом або міських рад із зазначеного питання повинні бути прийняті не пізніш як за шість місяців до дня проведення чергових виборів. Відтак питання про утворення чи неутворення районних у місті рад можна вирішувати тоді, коли такі ради ще не були утворені, що повністю відповідає ч. 2 ст. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Існуючі ж районні у місті ради неможливо неутворювати, оскільки після закінчення терміну повноважень відповідної ради відбувається обрання нового складу ради, а не утворення ради.
Вказане також узгоджується з рішенням Конституційного Суду України від 13.07.2001 року № 11-рп/2001 справа 1-39/2001, так як право міських рад приймати рішення щодо матеріально-фінансового та організаційного забезпечення здійснення місцевого самоврядування в районах міста; адміністративно-територіального устрою, утворення чи неутворення в місті районних рад та в разі їх утворення визначення обсягу і меж повноважень районних рад, ніким не оспорюється, однак такі рішення мають бути прийняті лише у випадках та порядку, передбачених законодавством України. У випадку зміни адміністративно-територіального устрою у місті з районним поділом, зменшення кількості районів чи їх ліквідації, відповідно неутворюються їх представницькі органи районні у місті ради.
Міська рада при прийнятті рішення щодо утворення чи не утворення районних в місті рад повинна враховувати думку членів територіальної громади та існуючих районних в місті рад. Думка членів територіальної громади відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначається шляхом проведення референдуму.
При прийнятті оскаржуваного рішення не врахована думка районних у місті Черкаси рад, так як Соснівська районна рада м. Черкаси своїм рішенням від 02.12.2009 року № 26-1/V та Придніпровська районна рада м. Черкаси своїм рішенням від 03.12.2009 року № 29-1/V визначили доцільним подальше існування районних в місті рад.
Доводи відповідача про те, що спірне рішення жодним чином не порушує права позивачів суд вважає безпідставними, так як право територіальної громади району у місті на місцеве самоврядування гарантоване ст. ст. 133, 140, 142 Конституції України та є непорушним.
Оскаржуване рішення прийняте з порушенням вимог ч. 9 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до якої рішення про скликання сесії ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради. Як вбачається з матеріалів справи проект спірного рішення, винесений на розгляд позачергової сесії ради, був погоджений рішенням виконавчого комітету ради 19.11.2009 року № 1466, тобто в той же день, коли проводилась сесія Черкаської міської ради. Сесія міської ради була скликана без визначення питань, які на неї виносились.
Таким чином, суд приходиться до висновку, що відповідач у спірних правовідносинах вийшов за межі наданих йому повноважень, оскільки прийняв рішення щодо неутворення вже утворених районних у м. Черкаси рад, а отже порушив принцип законності, закріплений у ч. 2 ст. 19 Конституції України, відповідно до якого органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Керуючись ст. ст. 86, 159, 161-162 КАС України, суд-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Черкаської міської ради від 19.11.2009 року № 5-226 «Про неутворення районних у місті Черкаси рад».
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції, або в порядку ч. 5 ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя:
Судді: